Wymiana walutowa w Internecie

Przegląd finansowy - Komentarze walutowe, porady, aktualności

W kantorach internetowych spread, czyli różnica między ceną sprzedaży a kupna wynosi maksymalnie do 2%. Tymczasem w banku może to być nawet 8%. Dlatego nie ma w tym nic dziwnego, że na popularności zyskuje wymiana walut online. Obecnie krajowy rynek walutowy może być wart już ponad 16 miliardów złotych. Z czego wynika tak duże zainteresowanie kantorami internetowymi?

Wymiana walut online i jej zalety

W przypadku wymiany waluty w banku klient musi liczyć się z wysoką marżą. Wiąże się to jednocześnie z dużo wyższymi kosztami ponoszonymi podczas dokonywania transakcji. Wymiana większej sumy pieniędzy generuje więc duże straty. W e-kantorach pieniądze wymienić można znacznie taniej, co wynika przede wszystkim z niższych marży. Zdaje sobie z tego sprawę coraz większa liczba klientów. Kupując walutę w Internecie klient oszczędza każdorazowo nawet  6% w porównaniu z ofertą banku czy tradycyjnego kantoru stacjonarnego. Można zresztą sprawdzić to w łatwy sposób przy pomocy ogólnodostępnych kalkulatorów korzyści porównujących kursy e-kantorów z wybranymi kantorami stacjonarnymi i bankami.

Komu najbardziej opłaca się wymiana walut online?

Klientami kantorów internetowych są przeważnie ludzie młodzi, wykształceni, pochodzący z dużych i średnich miejscowości. Na ich rosnącą popularność ma przede wszystkim wpływ coraz większa świadomość Polaków, którzy zaczynają interesować się swoimi finansami i nie chcą przepłacać podczas wymiany walutowej. Oferta kantorów online skierowana jest nie tylko do osób prywatnych, ale i przedsiębiorców. W pierwszym przypadku zdecydowana większość klientów e-kantorów to turyści, a także osoby zarabiające za granicą oraz spłacające zobowiązania finansowe w obcej walucie. Z kolei dla przedsiębiorców  jest to szansa na negocjowanie wysokości kursu, oczywiście tylko jeśli dokonują oni regularnych wymian większych kwot pieniędzy. Poza tym w kantorach internetowych nie obowiązują także żadne limity wymiany.

Czy online znaczy bezpiecznie?

Niski spread w przypadku kantorów online przekłada się na rosnącą liczbę klientów. Szacuje się, że z usług e-kantorów skorzystało już ponad pół miliona klientów. Atrakcyjne kursy to jednak nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Kolejną jest bowiem bezpieczeństwo – nie trzeba się obawiać transportowania dużej ilości pieniędzy, a także pomyłki podczas jej liczenia czy wydania fałszywych banknotów. Ponadto właściciele kantorów internetowych  dużą uwagę przykładają do zabezpieczeń stosowanych w swoich serwisach. Sięgają więc po nowoczesną technologię i systemy zabezpieczeń, które powszechnie wykorzystywane są także w bankowości elektronicznej. Każda transakcja zatwierdzana jest przez kilku pracowników, więc o pomyłkę ciężko. Do dyspozycji klientów są także eksperci.