Funkcjonowanie kantorów online

Przegląd finansowy - Komentarze walutowe, porady, aktualności

Kantory online są alternatywą dla wymiany walut w bankach i tradycyjnych kantorach stacjonarnych. Wielokrotnie umożliwiają one szybką wymianę dowolnej waluty po bardzo korzystnym kursie. Aby zrealizować transakcję nie trzeba wychodzić nawet z domu, wszystko bowiem odbywa się przez Internet. E-kantory funkcjonują w oparciu o te same zasady, co kantory stacjonarne.

Jednakże nie można otworzyć jedynie kantoru internetowego. Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z roku 2004 dotyczącego funkcjonowania kantorów w Polsce, kantor musi posiadać zawsze odpowiednio dostosowany lokal i to bez względu na to czy jest to kantor stacjonarny czy wirtualny. Dlatego również kantory online muszą zapewnić swoim klientom możliwość dokonania wymiany walut w przynajmniej jednym kantorze stacjonarnym, który należy do tego samego właściciela.

Aby prowadzić e-kantor należy uzyskać pozwolenie Narodowego Banku Polskiego (NBP). Działalność każdego kantoru, także internetowego, podlega z kolei nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Klienci mogą bezpiecznie przeprowadzać transakcje walutowe dzięki zastosowaniu bezpiecznych certyfikatów SSL podczas logowania na stronie internetowej. Wymiana waluty online jest raczej bezpiecznym rozwiązaniem. Zasady działania są natomiast takie same jak w przypadku kantoru stacjonarnego.

W kantorach online wymiana waluty odbywa się w formie bezgotówkowej. Klient składa dyspozycje wymiany w danym kantorze. Ten z kolei generuje dane do przelewu, a klient przesyła ba konto bankowe kantoru wskazaną wcześniej kwotę pieniędzy. Odpowiednia kwota środków pieniężnych w walucie obcej trafia natomiast na konto klienta przelewem zwrotnym. W zależności od tego jak szybko działają systemy w różnych bankach na przelew walutowy można czekać maksymalnie do 48 godzin. Jednak w wielu przypadkach pieniądze są na koncie klienta już w ciągu kilku minut. Warto więc wcześniej sprawdzić w jakim banku ma konto dany kantor.

Kantory online oferują zazwyczaj bardzo korzystne kursy wymiany walut. Spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty jest stosunkowo niska. Podczas wymiany większej kwoty pieniędzy oszczędności mogą być więc znaczne. Z e-kantorów powinny więc korzystać np. osoby, które spłacają kredyty walutowe. Mogą one bowiem w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali jednego miesiąca.  Kantory internetowe nie pobierają zwykle dodatkowych  opłat za rejestrację czy za prowadzenie konta, ich jedyny zysk koncentruje się wokół niewielkich marż narzuconych na transakcje kupna i sprzedaży.. Poza tym korzystanie z e-kantorów to także spora oszczędność czasu, gdyż wymianę walut można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie mieć dostęp do sieci.