Czym są kryptowaluty?

Przegląd finansowy - Komentarze walutowe, porady, aktualności

Kryptowaluty, których istnieje już ponad 1,5 tysiąca wzbudzają coraz większe zainteresowanie i to nie tylko ze strony ewentualnych inwestorów. Nie wszyscy jednak wiedzą czym one dokładnie są i na czym polega ich fenomen. Czym zatem są kryptowaluty i co warto na ten temat wiedzieć? Czym charakteryzuje się najpopularniejsza z nich – Bitcoin?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta to waluta kryptograficzna, a więc nowoczesny, rozproszony system księgowy, który przechowuje informacje o stanie posiadania w jednostkach umownych. Kryptowaluta działa w zasadzie jak waluta wirtualna. Jej właściciel przechowuje ją na komputerze bądź w aplikacji, do której dostęp ma tylko on sam. Wszystkie transakcje odbywają się w sposób elektroniczny, między danymi kontrahentami. Każda jednostka posiada unikalny kod, w którym zawarte są informacje niepozwalające na jej kopiowanie itd.

Takie wirtualne waluty nie są obecnie w żaden sposób regulowane. O tym ile danej kryptowaluty znajdzie się w ogólnym obiegu, decyduje jej twórca już na etapie tworzenia danego systemu. Sam obrót kryptowalutami odbywa się elektronicznie. Nie bierze w nim udziału żadnej system bankowy. Transakcje nie są więc nadzorowane.

Najpopularniejsza kryptowaluta – Bitcoin

Bitcoin to najbardziej popularna kryptowaluta świata, która powstała w roku 2008. Do dzisiaj nie wiadomo, kto jest jej twórcą. Niemal jednocześnie trzej informatycy opracowali rozwiązania podobne do systemu, na którym oparty jest Bitcoin. Na przestrzeni ostatnich lat wartość tej wirtualnej waluty znacznie wzrosła.

Ogromny wzrost wartości bitcoinów nie było jednak liniowy. Również i ta waluta miała swoje dobre i złe chwile. Dzisiaj jednak osoby, które zainteresowały w nią lata temu są milionerami.

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Kryptowaluty kopie się rozwiązując poważne problemy kryptograficzne. Do tego celu potrzebne są komputery o ogromnej mocy obliczeniowej. Klasyczny komputer obecny w każdym domu potrzebowałby na kopanie około 300 tysięcy lat. Sieć bitcoinów zawiera zresztą algorytm samoregulacji i górną granicę w wysokości 21 mln BTC. Chodzi o to, aby wzrost liczby bitcoinów nie następował za szybko. Początkowo więc zadania kryptograficzne były łatwiejsze niż obecnie.

Czy opłaca cię kopać?

Dzisiaj wyróżnia się już kilkaset rodzajów kryptowalut. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Warto przy tym pamiętać, że kopanie kryptowalut jest procesem bardzo skomplikowanym, który wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Czasami okazuje się więc, że kopanie jest w ogóle nieopłacalne, bo generuje jedynie wysokie rachunki za prąd.

W celu kopania kryptowalut należy najpierw się do tego przygotować. Wiele informacji na ten temat można znaleźć w sieci, ale raczej na stronach anglojęzycznych. Na samym początku przygody w kryptowalutami dobrze jest podchodzić do nich jak do tradycyjnych walut i spróbować swoich sił w handlowaniu nimi. To chyba najlepszy sposób na to, aby nieco bliżej zapoznać się z tym ciekawym i fascynującym, ale i niełatwym zagadnieniem.